EnglishFrenchGermanSpanishTurkish
Kapat× Arayın +90 534 784 0801 | +90 538 923 8623

AMP Nedir ? Kısaca açılımını yapacak olursak; ''Accelerated Mobile Pages'' yani web sitenizin mobil olarak daha hızlı yüklenmesi için yapılan bir kodlama yöntemdir. AMP olarak kodlama yapılan siteleri Google ön belleğinde saklayacak ve kullanıcı siteye mobilden girmek istediğinde çok daha hızlı erişebilecektir. Bunun yapılmasındaki amaç, mobil üzerinden girilen web sitesi sayfasını arttırmak ve mobil internet kullanıcısını arttırmaktır. Google amacı ise mobil üzerinden internet kullanıcısı sayısını arttırmaktır.

AMP'nin Faydaları Nelerdir ?

AMP kodlama sistemi; sayfa yapılandırmasını yaparak kullanıcılarınıza normalde olduğunda 3-4 kat daha hızlı erişim hizmeti sağlayabilirsiniz ve ayrıca sizin sunucunuza ekstradan trafik rahatlığı sağlayabilirsiniz. Instagram, Facebook , Google+  gibi sosyal medya uygulamalarında paylaşımlarınızı AMP sayfalarına yönlendirerek yaptığınız uygulamaların içerisindeki güzelliklerine yansıtıp, farkınızı daha iyi ortaya koyarak çok daha hızlı bir kullanıcı deneyimi elde etmenizi sağlayacaktır. Örneğin; benzer başlıklar arasında geçiş gibi. AMP kodlaması ile kullanıcılarınız diğer sitelere oranla sizin sitenizde daha hızlı gezineceğiz için, sizin sitenizden ekstra memnun kalacaklardır böylelikle kullanıcı sayınızda artış sağlanabilecektir.

                                 

Günümüzde  akıllı telefonların artması ve gelişmesi ise insanlar bilgisayar kullanarak yaptıklarını, mobilden yapabilir hale geldiler. Bu durum web siteleri için hem artı hem de eksi yönleri beraberinde getirdi. İnternet kullanıcılarının araştırma vb. konularda bilgisayar yerine akıllı telefonları kullanarak yapması web site sahiplerince sorun haline gelmeye başladı. Akıllı telefonların her ne kadar gelişse de henüz bir bilgisayar kadar işlem hızı olmadığından kaynaklı mobil tarayıcılar üzerinde giriş yapılan sitelerin, sayfa yüklenme hızında büyük bir oranda düşüş gözlemleniyor. Bunun için Google tarafından geliştirilen AMD kodlama sistemi bu soruna çözüm sağlıyor. AMP kodlama sistemini kullanan webmasterlar, bilgisayar üzerinden sahip oldukları kullanıcıların neredeyse 2 katından fazlasını mobil kullanıcılar oluşturuyor. Bunun sayesinde kullanıcılarını 2-3 katına kadar çıkartabiliyorlar.

AMP Nasıl Kullanılır ?

WordPress alt yapısına sahin olan web sitenize AMP kurmak için panelinize giriş yapın ve sırası ile Eklentiler > Yeni Ekle > Google AMP olarak eklentiyi kurabilirsiniz.

Eklenti kurulumunu yapın ve arkanıza yaslanıp, Webmaster Tools üzerinden AMP linkleriniz indeks almayı bekleyiniz. Zaman içerisinde AMP linleriniz indeks alacaktır. Linklerinizin AMP halini görebilmek için herhangi bir linkin sonuna /amp yazarak ulaşabilirsiniz.

Bu makale dijitalmarkam.com için yazılmıştır. İzinsiz kopyalanamaz.

Dijitalarmarkam.com, 05.03.2017