EnglishFrenchGermanSpanishTurkish
Kapat× Arayın +90 534 784 0801 | +90 538 923 8623

Akıllıtelefonların hızla çoğaldığı ve her geçen gün geliştiği bir zamanda,kullanıcılar artık neredeyse tüm işlerini bu mobil cihazlardayapmaktadırlar.Hal böyle olunca kullanıcıların beklenti ve isteklerine karşılıkmobil pazarda esnek, hızlı ve sağlam bir şekilde yerlerini almak isteyengirişimciler rekabet içine girdiler. Bu yarışta kazanan taraf, kullanıcıihtiyaçlarını en hızlı ve en doğru şekilde yapabilen en doğru araçları ve doğruteknikleri kullanarak geliştiren girişimciler olacaktır.

Uygun fiyatla google play indirme arttırma hizmetleri SadeceON’da sizleri bekliyor. 10 liradan başlayan fiyatlarla en kaliteli indirme hizmetleri, yıldız ve değerlendirme hizmetleri, yorum hizmetleri SadeceON’da! İster android, ister ios için aradığınız en kaliteli hizmetler için siz de hemen SadeceON’a gelin ve güvenli ödeme sistemi ile hemen uygulamanızın yükselmesini sağlayın!    

Öncelikliolarak mobil uygulama geliştirenlerin en önemli sorusuna değinelim. Mobiluygulama geliştireceklerin ''Native mi?'' yoksa '' Hybrid mi?'' seçecekleri.Bu sorunun cevabını vermeden önce ''Native'' ve ''Hybrid'' nedir hep beraberbir göz atalım...

Native Uygulama Nedir ?

NativeUygulama; kurulacağı mobil sistemle aynı kodlama dili ile yazılmışuygulamalardır. Mesela İOS uygulamasında XCODE ile yazılmış bir uygulama nativebir uygulamadır. Örneğin; Andorid'te kurulacak bir uygulama için AndroidStudio'da, bir native uygulama geliştirlebilir. Native Uygulama, üstündeaçlıştığı platformun yazılımsal ve donanımsal olanaklarına doğrudan erişebilen,cihazın kendi ana platformu tarafından da desteklenen bir kodlama dili ileyazılmış ve toplarlanmış uygulamalara denir.

Hybrid Uygulama

Birdenfazla platformda çalışabilen ve tek kod ile yazılan uygulamalardır. Buuygulamalar HTML, CSS3 ve JavaScript'in üstüne inşa edilerek cihazlardaçalıştırılır. Sistem kaynaklarına bir ara kaynak ile erişim sağlayan buuygulamalar, aynı zamanda çapraz platform uygulama geliştirme olarak daadlandırılır. Tek bir dil kullanarak Native benzeri bir uygulama kurmakamaçlanır.

Hybrid Uygulama Nasıl Yapılır ? : BirHybrid uygulama yapmak için 2 çeşit yol vardır.

1- LOCAL :Mobil uygulamalarda HTML ve JAVASCRİPT kodlarını ikili şekildepaketleyebilirsiniz. Bu birazda Native uygulama yapısına benzer.

2 - SERVER: Alternatif bir sunucudan tam web uygulaması uygulayabilirsiniz. Opsiyonelönbellekleme ile daha iyi performans için.

 

  Hybrid Çeşitleri :

   1- Sencha

   2-AdobeAİR

   3-QT

   4-ApacheCordova / PHONECAP

   5-AppceleratorNATİVE ve HYBRİD Uygulama Arasındaki Farklar

Nativeuygulamalar yapılacağı işletim sisteminin kodu kullanılarak yazılmalı, Hybridise tek bir kod ve bir kanal    kullanarak tüm işletim sistemlerine hitapedilmesidir.

Native biruygulama tek bir her bir işletim sistemine farklı yazılması ve çift uygulamayapılması gerekirken, Hybrid uygulama tek bir kod kullanarak tüm işletimsistemlerine tek seferli uygulama yapılmasını sağlar ve böylelikle çok dahafazla kullanıcı sayısına ulaşmış olacaktır. 

Bu makale dijitalmarkam.com için yazılmıştır. İzinsiz kopyalanamaz.

Dijitalarmarkam.com, 09.03.2017