EnglishFrenchGermanSpanishTurkish
Kapat× Arayın +90 534 784 0801 | +90 538 923 8623

Sitesi olan kişilerin ortak sorunu haline gelen web sitesinin hızını arttırmak aslında düşünüldüğü kadar zor bir şey değil. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde web sitenizin hızını yükseltebilirsiniz.

Resimlerinizi Optimize Edin

Resimlerinizin boyutları ne kadar büyük ise, yüklenmesi de o kadar zaman alacaktır. Web sitenizde yayınladığınız resimlerin boyutlarını düşürerek sitenizin yüklenme hızını kolaylıkla arttırabilirsiniz.  ''Peki bunu nasıl yapacağım ? '' diyorsanız cevabınız yine burada.

Resimlerinizi kırpıp, kırptığınız şekilde tekrar yayınlayabilirsiniz. Bu sayede web sitenizde resimlerinizin kapladığı alanlar küçülür ve sitenizin yüklenme hızı artmış olur.

Resimlerinizin boyutlarını küçültebilirsiniz. Bunu yapabilmenin bir kaç yolu var. Resimlerinizi PNG uzantısı yerine, JPG formatında kaydedebilirsiniz. Resimlerinizin boyutlarını küçültmek için GIMP veya benzeri yazılımlar kullanabilirsiniz.

Resimlerinizi sıkıştırabilirsiniz. Bunun için de '' JPEGTRAN '' veya '' PNGOUT '' gibi yazılımları kullanabilirsiniz

Google’ın kullanım aracında sitenizin hızınızı ölçerken, ‘’Optimize Edilmiş İçeriği Göster’’ seçeneğine tıkladığınızda sitenizin optimize edilmiş halini çıkacaktır. Orada bulunan resmi bilgisayarınıza kaydedip, sitenizdeki yüksek boyutlu dosya ile değiştirebilirsiniz.


                                                        


Sunucularınızı Optimize Edin

Kullanacağınız sunucularda LİNUX sunucusu maliyet ve hız açısından Windows gibi bir sunucudan her zaman çok daha güçlüdürler. Bundan dolayı gerekmedikçe Microsoft tabanlı işlere girmeyin. Eğer reseller hosting alacaksanız sunucu konusunu kendinize dert yapmaya gerek yok, Lakin VPS veya sunucu alıyorsanız güvenlik ve hız ayarlarının yapılmış olmasına dikkat ediniz.

Hız için CSS Sprite Kullanımı

CSS sprite programı sayesinde web sitenizdeki resimler tek bir kere yükleniyor. Birden çok resimi tek bir resimde birleştirerek CSS Sprite ile resmin gösterilmesi gereken konumunu değiştiriyorsunuz. Sitenizin hızlandırılması konusunda size çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

Kodlarınızı Optimize Edin

Kodları optimize etmek, web sitenizin hızını arttırmak konusunda her zaman olumlu sonuçlar verin bir yoldur.  Botların içeriklerinizi tarayabilmesi çok daha kolay ve çok daha hızlı gerçekleşiyor. Fazla yer kaplayan, kalabalık kodlar her zaman olumsuz sonuçlar verir. Kodlarınızın standartlara göre yazın ve Inline javascript ve CSS yazmaktan kaçının. Tüm kodlarınızı tek bir projeniz bittikten sonra mutlaka sıkıştırma yapınız.

Bu makale dijitalmarkam.com için yazılmıştır.İzinsiz kopyalanamaz.

Dijitalarmarkam.com, 14.03.2017