EnglishFrenchGermanSpanishTurkish
Kapat× Arayın +90 534 784 0801 | +90 538 923 8623

Her geçen gün daha fazla büyüme gösteren internet sektöründe çok farklı uzmanlık alanları ortaya çıkmakta. Bunlardan önemli olan ikiside; ''UX DESİGN'' ve ''UI DESİGN'' karşımıza çıkmakta. ''User Interface (UI)'' ve ''User experience (UX) Türkçe isimleri olarak kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi olarak belirtilmekte.

Bu iki uzmanlık alanı çoğu sefer beraber kullanılmakla birlikte, aslında çok farklı iki alandır. UX konusunda fazlasıyla gerilerde yer alan ülkemizde, bu işi profesiyonel anlamda yapan insanlar bile aralarındaki farkı çok fazla bilmemektedirler. İnternet sektörünü gerilerden takip ettiğimizden dolayı, bu işi iki parçaya bölmek bir lüks olarak görülmektedir.

UI Design, aslında bir arayüz tasarımıdır. Örneğin, bilgisayarlarda başlat menüsünün tasarımı bir arayüz tasarımdır. İconların yerleri, büyüklüğü, renkleri, işlevleri bunu yapan tasarımcının verdiği kararlar doğrultusunda oluşturulur. Önceleri çok fazla önemsenmeyen arayüz tasarımı, gün geçtikçe daha önemli bir hal almaya başladı. Kullanıcıların web sitelerinde daha rahat ve kolay dolaşabilmesi için bu arayüz yapılandırması günümüzde önemli bir yer tutmaktadır.


UX Design ise çok farklı bir olaydır aslında. UX tasarımcılarının tasarım kökenli olmasına gerek bile yoktur. UX nasıl göründüğünden çok, kullanıcılarına nasıl hissetirdiği ile alakalıdır. Amacı kullanıcının yapmak istediği amacı, kullanıcıya tamamen basit, sorunsuz ve hızlı bir şekilde yaptırmasıdır. Kullanıcılarına iyi bir deneyim yaşatmaktır. UX Design tasarımında, grafik tasarım büyük bir yer tutmaktadır. Tasarımcı farklı alanlarda bilgi sahibi olup, bunu koordine şekline kullanmalıdır. Bir UX Design tasarımcısının, bilgi mimarisi, etkileşim tasarımı, kullanıcı testleri, içerik stratejisi ve kullanılabilirlik konusunda bilgi ve deneyimi olması şart diyebiliriz.

Ayrıca psikoloji,antropoloji, sosyoloji gibi alanlarda da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Örneğin; bir ürün satıyorsanız, tasarımcı sattığınız ürünün kapıdaki ödemesine kadar her şeyi düşünmelidir. Tüm bunlar deneyim ile olabilecek şeylerdir. Tasarımcı bu deneyimlerini, yaptığı birden fazla kullanıcı testine göre oluşturur. Doğru testler yapmak maliyet ve zaman tasarufu sağlar. Ürünü ortaya çıkardıktan sonra yapılan testler, ürünü geliştirmek açısından büyük bir önem arz eder. UX Design tasarımcısı olmak isteyen birisi, bu işe başlarken test yöntemlerini öğrenerek başlamasında büyük faydalar vardır. UI Design ve UX Design tasarımları birbirinden tamamen farklı iki alan olduğu kadar birisi olmadan diğerininde olmayacağı bir alandır.

Kullanıcı verilerini analiz edebilmek, birden fazla insan kitleleri hakkında düşünebilmek, kullanıcılarda oluşan algıları tespit edip ölçebilmek hedefe uygun verimli sonuçlar ortaya çıkartır ve tasarımcılar bu işi başarmış olurlar.

Bu makale dijitalmarkam.com için yazılmıştır. İzinsiz kopyalanamaz.


Dijitalarmarkam.com, 26.03.2017